top of page

La Isla Bonita, o której śpiewała Madonna

La Palma, znana jako "La Isla Bonita", z hiszpańskiego "Piękna Wyspa" jest małym rajem na Oceanie Atlantyckim należącym do Hiszpani,

który zajmuje jedynie 708 km²,

czyli powierzchnię 441 razy mniejszą od Polski !Należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki sąsiadując z Teneryfą, od której dzieli ją jedynie 60km. Tym samym podlega prowincji Santa Cruz de Tenerife.


Średnia temperatura roczna na wyspie wynosi 23°C.


W sezonie zimowym,

czyli od listopada do kwietnia temperatura wacha się w granicach 20°C,

a w sezonie letnim,

od maja do października w granicach 25°C.


Oczywiście odczuwalna temperatura jest znacznie większa w sezonie letnim, zwłaszcze w dni pozbawione morskiej bryzy.Ciekawostki o wyspie


Piosenka Madonny "La Isla Bonita" opisuje właśnie La Palme.

Choć piosenkarka nigdy nie powiedziała tego wprost i utrzymuje, że utwór opisuje wyimaginowane miejsce, to mieszkańcy wyspy potwierdzają, że każde słowo z piosenki odzwierciedla wyspę - nazwy, miejsca, emocje.

Nie tylko mieszkańcy wyspy upierają się przy tej prawdzie - w broszurach, w internecie, czy u przewodników również potwierdza się, że to właśnie o La Palmie śpiewała Madonna.La Palma nazywana jest najbardziej zieloną wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich.


To idealne miejsce dla chcących odpocząć zdala od turystycznego zgiełku, z racji tego, że jest niewielka liczba turystów, a hotele nie tłoczą się jeden przy drugim.Już od XIX wieku aż do dziś większość mieszkańców La Palmy zajmuje się uprawą bananów, plantacje bananowców stanowią aż 70% pól uprawnych.

Widać je wszędzie! Wyglądają jak bananowe dżungle.Ostatni wybuch wulkanu na wyspie miał miejsce zaledwie 49 lat temu w 1971 roku i był to Wulkan Teneguia.

(Na zdjęciu poniżej widać wnętrze wulkanu.)Przypuszcza się, że gdyby nastąpił kolejny wybuch wulkanu na wyspie, przyczyniłby się do powstania tsunami, które zalałoby wschodnie wybrzeża obu Ameryk.Las Los Tilos, który znajduje się na La Palmie od roku 1983 jest rezerwatem biosfery UNESCO, jak i cała wyspa od roku 2002.La Palma to jedna z najbardziej stromych wysp świata. Najwyższy szczyt wznosi się na 2426 m n.p.m. a jej długość to jedynie 42 km.La Palma jest rajem dla wielbicieli wędrówek. Jest tutaj mnóstwo szalków trekkingowych, dlatego też większość turystów, którzy przybywają na wyspę nastawia się na aktywny wypoczynek bardziej, niż na spędzanie czasu w hotelu.


Najlepsze szlaki, które pozwalają odkryć piękno wyspy:


Ruta de los volcanes (około 9 godzin, południe wyspy)

Camino De La Faya (około 5 godzin, od gór po wybrzeże)

La Caldera de Taburiente (około 6 godzin, dzika przyroda w samym sercu wyspy)

Źródła Marcos i Cordero (około 3 godzin, przez zbocza wąwozów)

Cubo de la galga (około 2 godzin, przez widowiskowy las wawrzynowy)Choć moja przygoda na wyspie była stosunkowo krótko, bo trwała zaledwie dwa miesiące, to mogę powiedzieć że zdążyłą skraść mi serce.

Zapraszam na przyszłe posty o tej rajskiej wyspie, a póki co zostawiam was z moim filmikiem ☺️
bottom of page