top of page

PONADCZASOWY LONDYN

Kochani Podróżnicy! Anglia to chyba pierwsze marzenie większości Polskich podróżników. Kiedy byłam jeszcze w liceum to podróż do Londynu  była dla mnie czymś bardzo nie osiągalnym, czymś "WOW" !

Kiedy byłam w drugiej klasie Technikum (tak wiem, powyżej wspomniałam liceum, to dlatego że zmieniłam szkołę) był realizowany program, dzięki któremu garstka uczniów miała szansę wyjechać na ponad 2 miesiące do Angli. 
Mieszkaliśmy w innej miejscowości, ale podczas pobytu była zorganizowana jednodniowa wycieczka do Londynu.
Przechadzając się po Oxford Sreet słyszałam więcej języka Polskiego niż angielskiego, poważnie! 
Jego opisywane piękno i magia na pewno nie jest wyolbrzymiane. Miasto niby jak każde inne, ale czuje się w nim coś ponadczasowego. 

Co trzeba zobaczyć?
❶  Tower Bridge
Słynny most nad Tamizą. Obecna biało-niebieska kolorystyka istnieje dopiero od 2010 roku. Początkowo most był w tonacji beżowej, w 1977 roku przemalowano go na niebieski, biały i czerwony. 

❷ London Bridge
W średniowieczu most wymagał ciągłych napraw, więc został rozebrany.  W roku 1968 sprzedano go amerykańskiemu przedsiębiorcy, który wykorzystał bloki z oryginalnej konstrukcji do postawienia jego repliki. Obecnie istniejący most, otwarty dla ruchu od 1973 roku łączy dzielnicę Southwark i City of London.
❸ London Eye
Atrakcja turysystyczna, a zarazem punkt widokowy w dzielnicy Lambeth funkcjonuje od 2000 roku. Diabelski młyn ma wysokość 135 metrów. Jedna runda trwa około 30 min, obraca się na tyle wolno, że pasażerowie mogą wsiadać bez konieczności zatrzymywania koła.
❹ Buckingham Palace
Największy na świecie pałac królewski! To właśnie tutaj można zobaczyć słynną Straż Królowej, którą możemy prowokować a oni i tak nie drgną.Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty.

❺ Big Ben
 Wieża zegarowa, która od 2012 roku została oficjalnie nazwana "Elizabeth Tower" dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II. W 2017 roku rozpoczął się remont dzwonu, który ma trwać 4 lata.
❻ Pałac Keningston
Widowiskowa rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII w.
Dziś pałac pełni funkcję królewskiego apartamentowca. Luksusowe mieszkania otrzymują członkowie rodziny królewskiej, którzy nie posiadają osobnych rezydencji.
Największy apartament liczy 21 izb !

➐ Oxford Street
Chyba najbardziej znana ulica Londynu, na której znajduje się ponad 300 sklepów!Oxford Street jest kwadratem na planszy brytyjskiej wersji gry Monopoly.

➑ Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud
Marie Tussaud przybyła do Londynu w 1835 z woskowymi  odlewami  ściętych  w czasie  rewolucji francuskiej głów arystokratów. Stały się  onezalążkiem olbrzymiej kolekcji figur woskowych.
 Dziś Muzeum Madame Tussauds słynie naturalnej wielkości z figur gwiazd filmu, muzyki, sportu. 

➒ Pałac Westminsterski
Siedziba Brytyjskiej Izby Gmin oraz Izby Lordów. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

➓ Notting Hill
Dzielnica z kolorowymi szeregówkami uznawana za bardzo zamożną. Znajdują się tutaj markowe sklepy, a w Sierpniu odbywa się karnawał w stylu Karaibskim.
Wielu skojarzy to pewnie z filmem o tej samej nazwie, w której role główne grali Hugh Grant i Julia Roberts. (Polecam obejrzenie)
⇓   ⇓   ⇓

Na upartego da się wszystkie 10 punktów zrealizować w 1 dzień, ale osobiście polecam podróż na 3 dni, żeby nie tylko zobaczyć, ale moć się tym cieszyć.

⇑   ⇑   ⇑
Na ulicach Londynu dużo się dzieje: imprezy, parady, demonstracje, festivale...Ja miałam okazje zobaczyć Paradę Gejów, mało tego, to była NAGA parada !Dziwnie było oglądać tylu ludzi w jednym miejscu chodzących na golaska. 😄
CENY: Nie najgorzej, nie najlepiej. Pamiętajmy, że 1£ = (+/-) 5zł Obiad w restauracji z napojem 15£ Bilet autobusowy normalny  2.4£ Coca-cola w puszcze 0.80£ Papierosy 5-11£ (można kupić paczkę 20 sztuk, lub 10 sztuk) Piwo 1.25£ Czekolada 1.20£
RADY: Poruszając się po Londynie najlepiej wykupić sobie Oyster Card , albo przez internet, albo bespośrednio na miejscu. Kaucja za wyrobienie karty to tylko 5£, po zwrocie karty dostajecie je z powrotem. Działa identycznie jak karta miejska w Polsce. Chcąc zrobić zakupy najekonomiczniej jest namieżyć sklep ASDA, lub inny typu TESCO. Warto mieć tzn "nerkę" na dokumenty i pieniądze, żeby przechytrzyć kieszonkowców. Wziąć z domu pustą butelkę po wodzie i napełnić ją na miejscu przegotowaną wodą. Szukając noclegu polecam skorzystanie z aplikacji AirBnB, można znaleźć nocleg przy Oxford Street od 10£!

  Moim zdaniem i chyba nie tylko moim, Londyn jest zdecydowanie niesamowitym, pełnym magii i uroku miastem, które każdy powinien choć raz w życiu odwiedzić.

PONADCZASOWY LONDYN
bottom of page