top of page

Indiańska legenda o Castle Rock | Kalifornia

Big Bear (Wielki Niedźwiedź) to małe miasteczko położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w stanie Kalifornia.Na krańcu jeziora Big Bear Lake , niczym twierdza stoją ogromne głazy przypominające fortecę.

Niegdyś Wielki Niedźwiedź nosił inną nazwę, nazywano 'go' Yuhaviat - co oznacza "sosnowe miejsce"Według Legendy Indian Serrano, dawno dawno temu, kiedy Wielki Niedźwiedź był jeszcze znany jako Yuhaviat mieszakała tam piękna młoda niewiasta o imieniu Wyhnemah, o której wdzięki ubiegali się wszyscy młodzieńcy z plemienia.Pomimo licznych adoratorów serce Wyhnemah należało do śmiałka o imieniu Pahweka.

Pahweka był myśliwym, więc często wyruszał na polowania, by zapewnić plemieniu wyżywienie.Kiedy ukochany Wyhnemah wybywał na polowania, ona wspinała się na szczyt Castle Rock i wypatrywała Ukochanego, cierpliwie czekając na jego powrót i chwilę, gdy ich serca znów połączą się w uścisku.

Kiedy zarys postaci Pahweka rysował się w oddali dziewczyna zbiegała w dół skał i pędziła na spotkanie z długo wyczekiwanym młodzieńcem.Pewnego razu, dziewczyna po rozłące wyczekiwała jego powrotu.

Czekała i czekała, mijały godziny a jej nadzieja na powrót Ukochanego słabła. Zagłębiona wzrokiem w miejsce, w którym to postać Pahweka zazwyczaj zaczynała wyłaniać się z oddali zrozumiała, że jej miłość nie wróci, więc zeszła z powrotem do plemienia.Mijały dni i tygodnie, a młodzieniec nigdy nie powrócił do wioski. Pewnego wieczoru Wyhnemah , nie chcąc żyć bez swego Ukochanego wspięła się na szczyt Castle Rock i oddając ostatnią modlitwę zrobiła krok w przepaść, by już na zawsze być z jedyną miłością jej życia.bottom of page