top of page
  • Zdjęcie autoraCtplane

Golden Gate Bridge, San Francisco - most samobójców

Kochani Podróżnicy!


Most Golden Gate w San Francisco jest wizytówką Kaliforni.

Pomimo tego, że jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym, jest także główną atrakcją odwiedzaną rocznie przez miliony turystów.

Niektórzy znają go jako "Złote Wrota", inni jako mniej słoneczny - "Most Samobójców".Ponad 20 osób rocznie ginie skacząc właśnie z tego mostu. Podobno w jakiś niezwykły sposób wzmacnia on decyzje o dokonaniu samobójstwa u tych, którzy przechodzą ciężkie życiowe rozterki.

Według psychiatrów most Golden Gate powoduje wśród tych osób jakieś, niewyjaśnione fatalne zauroczenie.


[...] "– Dla jednych most jest bardzo łatwo dostępnym miejscem dla zakończenia ziemskiej przygody.

Dla innych jest bardzo romantyczną scenerią ostatecznego pożegnania się z życiem"

– powiedział Dr.Blaustein.


Jeden z jego pacjentów powiedział mu, że most jest "tylko złotym sposobem dotarcia do nieba".Są przeróżne statystyki co do ofiar śmiertelnych od czasu otwarcia mostu w 1937 roku.

Podobno oficialnie przyjmuje się, że było 1300 ofiar, inne źródła informacji podają, że było ich 2000, a jeszcze inne, że na moście popełniło samobójstwo 2500 osób.


Powszechnie przyjmuje się jednak, że na skok zdecydowało się 2500 osób, z czego 500 przeżyło.Jako pierwszy, w sierpniu 1937 roku, z mostu skoczył Harold B. Wobber - sternik barki.

Przespacerował z pewnym wykładowcą uniwersyteckim kilkaset metrów, gdy nagle zdjął marynarkę oraz kamizelkę, podał je wyżej wspomnianemu zwiedzającemu - Louisowi Nayloremu, oświadczył:


„Tu wysiadam!”.


I skoczył.


Incydent ten trafił do tyodnika "Oakland Tribune", z opisem:


[...] " Harold B. Wobber, 47,


Weteran wojenny z Oakland,


który wczoraj targnął się


na swoje życie z mostu Golden Gate,


pierwszą osobą,


która dopuściła się samobójstwa


z jednego z dwóch przęseł."Ku ogólnemu zaskoczeniu, do najbardziej znanych samobójców zaliczał się

założyciel Victoria’s Secret - Roy Raymond,

oraz

syn sekretarza prasowego JFK Pierre’a Salingera, przyjaciel prezydenta, który załamał się po zamachu w Dallas.Most Golden Gate z punktu widzenia Patrolu Drogowego


Kevin Briggs to były pracownik Kalifornijskiego Patrolu Drogowego z lat 1990 - 2013.

Jego rewir obejmował m.in. most Golden Gate, który pod pięknymi widokami skrywa swoje drugie, mroczne oblicze.


To najpopularniejsze miejsce na samobójstwo w całych Stanach Zjednoczonych.


[...] "Przekonałem setki niedoszłych samobójców, by nie skakali z mostu Golden Gate" - mówi Kevin Briggs, jednak bywały i sytuacje, gdzie nie mógł zapobiec tragedi.


[...] "W trakcie bezpośredniej interwencji straciłem dwie osoby. Z jedną z nich nie rozmawiałem długo. To był całkiem miły gość. Nie chciał powiedzieć, jak ma na imię, ani opowiedzieć swojej historii, ale w jego życiu ewidentnie działo się coś złego. W pewnym momencie odwrócił się do mnie, uścisnął moją dłoń i powiedział: „Kevin, muszę iść. Na dole czeka na mnie babcia". Jego babcia niedawno zmarła. Podziękował mi i skoczył. Nic nie mogłem zrobić."


Dlaczego, skoro doszło już do tylu tragedi pod mostem nie ma zabezpieczeń?


Już od lat słychać o tym, między innymi z informacji Denisa Mulligana (przedstawiciela władz miasta), że na słynnym moście Golden Gate zostanie zainstalowana specjalna stalowa siatka.


Siatka o koszcie 76 mln dolarów miała być zainstalowana 6 metrów poniżej znajdujących się po obu stronach mostu chodników dla pieszych.

Montaż miał zostać zakończony w 2018 roku.

Dalsze, i do tej pory najświeższe informacje podają, że realizacja siatki ma się zakończyć w 2021 roku, a budżet inwestycji to 211 mln USD.Golden Gate Bridge - jeden z najsłynniejszych mostów świata, najbardziej śmiercionośny most w historii.

Obecnie "Złote Wrota" San Francisco, mają bardzo złą sławę.


Wiedzieliście o tym?


(Scena skoku z filmu dokumentalnego "Most Samobójców" 2006)

bottom of page