top of page

CO CHOWA CZĘSTOCHOWA


Kochani Podróżnicy !


Święta już tuż tuż, więc postanowiłam napisać o rodzinnym mieście. Święte Miasto - CZĘSTOCHOWA

Ku zaskoczeniu chyba wszystkich, miasto odwiedza ROCZNIE około 4 MILIONY pielgrzymów ! (Watykan rocznie odwiedza od 5 do 7 milinów). Szokujące, prawda?


Pracując w hotelu w centrum widzę jednak, że nie tylko pielgrzymi odwiedzają "Święte Miasto". Jest bardzo dużo ludzi z Ameryki i z Kanady. Sezon letni (ale nie tylko) jest przepełniony przez grupy m.in Włoskie, Indonezyjskie, Hiszpańskie czy Portugalskie.


Można by powiedzieć, że same miasto nie jest turystycznie atrakcyjne, że poza Jasną Górą nie ma tutaj po co przyjeżdżać. Jednak zdziwilibyście się ile tajemnic ono "chowa"...  ☺


Główny podwód odwiedzin Częstochowy - zespół klasztorny zakonu Paulinów.

Na Jasnej Górze znajduje się wiele Cudownych, w dosłownym tego słowa znaczeniu, rzeczy jednak największym Cudem jest Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej [KLIK]. Na Jasną Górę przybywają ludzie z całego świata z prośbami i podziękowaniami.  Prócz pielgrzymek co roku organizowane są również między innymi Zloty Motocyklistów. [CIEKAWOSTKA] W USA, dokładnie w pobliżu miasta Doylestown w stanie Pensylwania mieści się tzw. Amerykańska Częstochowa a w niej również klasztor Jasnej Góry.Park Lisiniec ma do zaoferowania wiele atrakcji:

Plaża i zalew 

Kajaki

Rowery wodne

Deski z wiosłem

Żaglówki dla dzieci

Wakeboard

Park linowy

Korty tenisowe

Kawiarenka 

Bar

Można powiedzieć, że to nasz Częstochowski Central Park. Parki zostały wydzielone w XVIII wieku i są uznane za Pomnik Historii Polski. Cieszą się popularnością wśród wszystkich !  Rodzin, młodzieży, dzieci, starszych- jest tutaj coś dla każdego.

Jakie zalety? Oczka wodne z fontanną

Miejsce dla skatebordzistów 

Szachy

Piękno zieleni

Place zabaw

Altana

Centrum edukacji i rozwoju najmłodszych (dawniej Obserwatorium astronomiczne)

Mamy 3 Aleje Najświętszej Maryi Panny, które liczy się "po pielgrzymkowemu", czyli w kolejności rosnącej idąc NA Jasną Górę.

Jedna (III Aleja N.M.P) to restauracje, druga (II Aleja N.M.P) to bary i puby, trzecia (I Aleja N.M.P) to banki i sklepy. 5. Plac Biegańskiego

To właśnie tutaj znajduje się serce centrum;  Ratusz, a na wprost stoi Kościół Św. Jakuba.


To przeważnie tutaj odbywają się największe imprezy, koncerty, pokazy. Zimową porą na Placu stoi choinka a wokół niej przystrojone dodatki świąteczne.


Mało tego, od niedawna na Placu obok Ratusza pojawiło się logo miasta !

6. Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II W zbiorach muzeum znajdują się głównie monety i medale z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie

Moim zdaniem to zdecydowanie coś co warto zobaczyć będąc w Częstochowie. Neogotycka Świątynia jest piękną budowlą powstałą w latach 1901–1927. W Katedrze odbywają się nie tylko typowe msze ale również egzorcyzmy, wstąpienia Ducha Świętego i tego typu wydarzenia.

[CIEKAWOSTKA] Katedra została wybudowana na terenie dawnego cmentarza z lat 1825–1898. 9. Park Miniatur Skalnych


Najpiękniejsze sanktuaria świata w wydaniu "mini" - m.in. Santiago de Compostela, Bazylikę Narodzdenia Chrystusa w Betlejem, a także sanktuaria Matki Bożej w Fatimie, Madjugorie, Lourdes, Montserrate, La Salette.

Ruiny zamku w Olsztynie zdecydowanie warto zwiedzić !  W XV wieku powstał tzw. dolny zamek, który prawdopodobnie był rozbudowywany w kolejnym stuleciu.

W czasie potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto. 

[CIEKAWOSTKA] W latach 1992–1993 oraz 1995–1998 odbywał się tu międzynarodowy pokaz pirotechniki i laserów. Po zawaleniu się fragmentu muru zamkowego konserwator zabytków zakazał tego typu imprez.Tak prezentuje się moje TOP 10 Jeżeli chodzi o nocleg to polecam Hotel Mercure ! Praktycznie w samym centrum z widokiem na Jasną Górę. Pokój 2-osobowy można dostać nawet od 179 zł. Jedzenie w restauracji pyszne, pokoje po remoncie i wszędzie blisko. ZAPRASZAMY DO CZĘSTOCHOWY

... Żeby to o czym zamarzycie w tym magicznym czasie towarzyszyło wam aż do przyszłych świąt ☺ 

Wesołych Świąt, Merry Christmas,  Feliz Navidad, Frohe Weihnachten !


Comments


bottom of page